WestWorld – Sezon 1 Odcinek 3

dr Ford Westworld

Linia między hostami i ludźmi staje się co raz cieńsza. Błyskotliwość serialu WestWorld polega m.in. na tym, że te same pytania, które zadają sobie bohaterowie serialu, zadaje sobie również jego publiczność. Gdzie leży tak naprawdę granica między robotami stworzonymi do rozrywki, a ich twórcami, ludźmi? Jak wąska musi być ta linia, aby nie dało się rozróżnić kto jest kto?

Dolores i bandyci, WestWorld

W tym odcinku skupiamy się ponownie na postaci Dolores i jej rozmowach z Bernardem, który próbuje odkryć jak blisko jej do człowieka. Bernard nadal stara się utrzymywać spotkania w tajemnicy, mimo że tym razem Dolores, zapytana czy wspominała komuś o tych spotkaniach odpowiada wymijająco, jej odpowiedź jest zgodna z prawdą, ale nie odpowiada dokładnie na pytanie Bernarda. Czy już potrafi kłamać, czy dopiero się uczy? Podczas rozmowy Dolores zadaje pytanie na temat syna Bernarda, ten zaciekawiony próbuje się dowiedzieć dlaczego właśnie to pytanie zadała, oczywiście odpowiada, ze tak jest zaprogramowana.

Pierwsze odcinki WestWorld sugerują nam, ze to właśnie Dolores jest najbardziej wyjątkowym hostem innym od pozostałych robotów. Może to wynikać z tego, że jest również najstarszym hostem w parku, a w tym odcinku dowiadujemy się, że nie tylko dr Ford jest głównym twórcą hostów, w początkach tworzenia się parku, pracował z nim jego kolega Arnold. Jeszcze zanim WestWorld został otwarty dla klientów, Arnold był opętany ideą rozwijania świadomości wśród robotów, jednak większość jego pomysłów musiała zostać odrzucona, aby park mógł stać się komercyjny. Dowiadujemy się również, że Arnold nie żyje od kilku lat, ale nie wiemy dokładnie co było przyczyną jego śmierci.

W tym odcinku widzimy, także jak zmieniają się linie fabularne dla romansu Teddiego i Dolores, po tym jak powoli wspomnienia przebijają się do świadomości Dolores, powoli zaczyna reagować inaczej niż w poprzednich pętlach. W późniejszej scenie, po tym jak Dolores została zaczepiona w miasteczku przez bandytów i jednego z gości, Tedy postanawia nauczyć ją strzelać, jednak nie jest ona w stanie nacisnąć na spust, ponieważ, jak się później dowiadujemy, tylko niektóre z robotów maja zaprogramowane posługiwanie się bronią.

Dla Teddiego, dr Ford ma swoje własne plany. Chce go użyć we własnej narracji, na której potrzeby użył dużej części parku, co nie spodobało się zarządowi i Theresie Cullen. Do wspomnieć Teddiego wgrywa postać Wyatta, jego dawnego przyjaciela, który z czasem stał się okrutnym mordercą. Oczywiście nowe wspomnienia budzą w Teddym także silne pragnienie zemsty, dlatego wyrusza z szeryfem i grupką osób, wśród których znajduje się kobieta (jeden z gości), która pomaga mu w wyprawach jako łowca nagród.

Dolores i rewolwer

Pod nieobecność Teddiego w pętli Dolores znowu rozgrywa się scena, w której bandyci napadają na jej dom i zabijają jej rodziców, tutaj również Dolores dostaje przebłysków pamięci i w momencie gdy jeden z bandytów próbuje ją zgwałcić, widzi zamiast niego postać Rewolwerowca oraz słyszy tajemniczy szept w jej głowie „Zabij go”, po czym naciska na spust i zabija robota. Jest to znaczne odchylenie od jej standardowej pętli, bo do tej pory Dolores nie była zdolna do przemocy. Jedna z teorii, które się nasuwają po tym odcinku, to jest pytanie, ile wspólnego z „budzeniem sie” robotów miał kolega dr Forda, Arnold?

Ciekawe jest również to, że główna bohaterka poprzedniego odcinka, ma kolejne przebłyski, tylko tym razem przypomniała sobie moment, gdy była w pomieszczeniach techników i widziała inne, „martwe” hosty.

W trzecim odcinku WestWorld mamy również ciekawy wątek poboczny. Jeden z hostów ucieka, a na jego poszukiwanie wybiera się szef ochrony i technik Elsie. Szukając hosta napotykają jego namiot, w którym znajdują małe rzeźby z zaznaczonymi konstelacjami gwiazd, oczywiście robot ten nigdy nie był programowany do interesowania się gwiazdami. Po odnalezieniu hosta, dzieje się kilka niespotykanych rzeczy, robot mimo wyłączenia „wybudza się” i atakuje Stubbsa, następnie przy pomocy wielkiego kamienia próbuje roztrzaskać sobie głowę.

Na końcu odcinka widzimy scenę, w której wyczerpana Dolores napotyka Williama i Logana, możemy się jedynie domyślać, że to zdarzenie prawdopodobnie pokrzyżuje ich plany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.