WestWorld – Sezon 1 Odcinek 2

Maeve Westworld s01e02

Jeżeli spodziewaliście się, że już w drugim odcinku WestWorld nastąpi rewolucja robotów, to na pewno jesteście zawiedzeni. Wygląda na to, że serial będzie prowadzić nas małymi krokami do punktu kulminacyjnego.

W tym odcinku Dolores będziemy widzieć tylko na początku, jednak jej udział jest znaczący, ponieważ to ona jest zaczątkiem lawiny, którą będzie bunt robotów. Słowa „gwałtownych uciech i koniec gwałtowny”, które usłyszała od ojca okazują się przełącznikiem „wybudzającym” roboty, co może potwierdzać teorię Bernarda, że ktoś celowo sabotuje roboty. Następnym hostem, który zacznie odzyskiwać wspomnienia jest Maeve (Thandie Newton). Dolores spotyka ją na początku odcinka i wypowiada wcześniej usłyszane od ojca słowa. Po tym wydarzeniu przez większość odcinka Maeve powoli przypomina sobie przerażające wydarzenia z jej przeszłości zakopane gdzieś głęboko w jej bankach pamięci.

W poprzednim odcinku Maeve była raczej jednym z bohaterów tła, natomiast w tym duża część odcinka skupia się właśnie na niej. Maeve w miasteczku została obsadzona jako burdelmama, jej głównym zadaniem jest ośmielanie gości do korzystania z uroków gry poprzez opowiadanie wyuczonej historii, która ma zachęcić do odkrywania uroków WestWorld. Jednak jak zauważymy historia ta nie działa tak jak powinna, zauważają to też technicy i żeby dodać wiarygodności Maeve podkręcają jej agresję o 20%. To mało subtelne rozwiązanie też jest nieskuteczne i ostatecznie Maeve zajmuje się Elsie, która zmieniając odpowiednie parametry poprawia jej „skuteczność”. Mimo, jakby się wydawało, poprawnego działania, Maeve, co raz głębiej sięga do poprzednich wspomnień, w których napotyka także Rewolwerowca.

Maeve spotykamy jeszcze pod koniec odcinka, widzimy ją na stole operacyjnym, naprawianą przez dwóch techników. Po chwili jednak Maeve się budzi i w szoku próbuje uciec, grożąc technikom skalpelem. Nie ucieka jednak daleko, łapią ją technicy i usypiają ponownie, a za jej wybudzenie zrzucają winę na swoje niedopatrzenie.

William Westworld

W tym odcinku poznajemy także nowych bohaterów: Logana (Ben Barnes), powracającego weterana, który już kolejny raz korzysta z usług WestWorld oraz Williama (Jimmi Simpson), obcującego z tym parkiem rozrywki po raz pierwszy.

Oczami Williama obserwujemy jak od strony gościa wygląda wejście w świat WestWorld i po tym możemy wnioskować, że jest to rzeczywiście bardzo droga usługa, tylko dla bardzo bogatych. Każdym z gości przed wejściem do pociągu prowadzącego do Sweetwater zajmuje się osobisty asystent, czy w przypadku Williama, piękna asystentka. Pomaga mu wybrać odpowiednie ubranie, broń i kapelusz.

Od razu widać, że William nie będzie standardowym klientem WestWorld, kierują nim zasady moralne, przez co czuje się trochę zagubiony w tym świecie. Logan natomiast jest jego przeciwieństwem, bywał już w WestWorld nie raz i zachowuje się trochę jak znudzony gracz, którego denerwują już znane mu wątki fabuły. Loganowi zależy też mocno, żeby William wreszcie pozbył się hamulców tak jak on i zaczął się bawić. Jednak ten zaczyna dostrzegać piękno tego świata w momencie poznania Dolores, w scenie, w której podnosi upuszczoną przez nią puszkę. Co ciekawe tą sama scenę widzieliśmy już wcześniej, zarówno w wykonaniu Teddiego jak i Rewolwerowca.

W tym odcinku dowiadujemy się coś więcej o planach Rewolwerowca, który szuka w grze wejścia do tajemniczego labiryntu. Oczywiście jest przy tym bardzo brutalny i nie liczy się ze środkami, do czego przyzwyczaił nas już w poprzednim odcinku. Nawet, gdy na jego zachowanie zaczęli zwracać uwagę technicy, szef ochrony jedynie wzrusza ramionami i mówi „Ten człowiek robi, co chce”.

dr Ford & Sizemore

Ostatni scena odcinku sugeruje, że dr Ford pracuje w godzinach nadliczbowych nad swoim dodatkowym projektem w ramach parku. Wcześniej jednak kompletnie gasi koncepcję nowej linii fabularnej stworzonej przez Sizemora. Sizemore zachwalając swój pomysł, używa argumentów, że ta linia fabularna wreszcie pokaże gościom kim na prawdę są. Taki argument nie dociera do dr Forda, który trafnie podsumowuje całą prezentację „Goście nie szukają historii, która mówi im, kim są. Oni już wiedzą, kim są. Są tu, bo chcą dostrzec, kim mogą się stać. Jedyną rzeczą, którą mi mówi Twoja historia panie Sizemore, jest to kim ty jesteś.”

Na końcu odcinka widzimy tajemniczą drewnianą konstrukcję z krzyżem na samej górze, przygotowywaną przez dr Forda. Jednak czym jest ta konstrukcja, dowiemy się pewnie w następnych odcinkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.