WestWorld – Sezon 1 Odcinek 1 (Pilot)

Dolores Westworld

Pierwszy odcinek WestWorld – The Original już za nami, dowiedzieliśmy się już kilku rzeczy o bohaterach, ale też pozostawił nam na koniec kilka pytań w głowie.

Zacznijmy od tego czym jest Westworld. Westworld to nowa produkcja HBO, opowiadająca o parku rozrywki, który stylizowany jest na Dziki Zachód. Park ten zamieszkają roboty lub androidy, jak kto woli, które do złudzenia przypominają ludzi. Bogaci ludzie, których stać na odwiedzenie parku mogą w nim robić dosłownie wszystko, nie muszą się obawiać żadnych konsekwencji swoich czynów, ponieważ roboty są tak zaprogramowane, aby nie mogły wyrządzić ludziom krzywdy. Po przyjeździe do miasteczka, otwierają się przed gościem różne linie fabularne parku, można zostać zatrzymanym przez szeryfa, który zapyta, czy zechce dołączyć do pościgu za niebezpiecznym przestępcą. Można także samodzielnie ruszyć po przygodę, wziąć broń i rozprawić się z bandytami.

Jednak park WestWorld to nie tylko wybrane linie fabularne, to miejsce, w którym ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Chcesz spędzić cały dzień w okolicznym barze, zabawiając się z prostytutkami? Możesz tak zrobić. Chcesz wziąć broń i strzelać sobie do każdej napotkanej osoby? Możesz tak zrobić. Każda przerażająca scena pierwszego odcinka WestWorld jest dostępną opcją dla gracza.

W praktyce pierwszy odcinek był rozdzielony między dwa miejsca czyli samo miasteczko i park rozrywki, gdzie możemy obserwować rozwój akcji z punktu widzenia robotów, takich jak Dolores Abernathy (Evan Rachel Wood) i Teddy Flood (James Marsden) oraz park od strony technicznej, gdzie grupa ludzi zajmuje się tym, aby roboty były sprawne, a goście płacący za rozrywkę, zadowoleni.

Gdy rozpoczyna się odcinek, spotykamy Dolores, to że nie jest człowiekiem staje się jasne, gdy mucha ląduje na jej twarzy, a ona nie zwraca na to uwagi, nawet gdy ta przemieszcza się do gałki ocznej. To jest wprowadzenie do jednego z głównych nakazów, który muszą stosować roboty w WestWorld, aby zapewnić bezpieczeństwo gości, roboty lub „hosts” jak nazywają ich technicy w swoim żargonie są całkowicie niezdolne do zrobienia krzywdy żywej istocie. Przybywający gość do miasteczka może wdać się w bójkę lub strzelaninę, ale gra jest tak pomyślana, aby nic nie mogło go zranić.

Sam park WestWorld jest pomysłem dr Roberta Forda, granego przez Anthony’ego Hopkinsa. Około 30 lat przed wydarzeniami z serialu Dr Ford stworzył pierwsze wersje robotów zamieszkujących WestWorld, podczas gdy dr Ford chciał rozwijać i ulepszać nowe wersje robotów, zarząd firmy miał inne plany co do parku, który przede wszystkim miał stać się miejscem dla bogatych dupków, którzy chcą realizować swoje fantazje. Drugą najważniejsza osobą po Dr Fordzie jest genialny programista Bernard Lowe (Jeffrey Wright), dla niego podobnie jak dla dr Forda roboty są czymś więcej niż tylko maszynami do zarabiania pieniędzy, jest zafascynowany ich możliwościami i z ogromna ciekawością obserwuje ich zachowanie. W opozycji do nich jest Theresa Cullen (Sidse Babett Knudsen), która odpowiada za część biznesową parku, Lee Sizemore (Simon Quarterman), arogancki dupek, który zajmuje się wymyślaniem zadań fabularnych w parku oraz Ashley Stubbs (Luke Hemsworth), złowieszczy i bezkompromisowy szef ochrony. W pierwszym odcinku Theresa Cullen wspomina także o niejasnych planach zarządu co do robotów, jednak jeszcze ich nie poznamy, możemy jedynie dywagować czy przypadkiem ktoś nie zechce wykorzystać robotów w celach wojskowych, ale od powiedź na to pytanie, pewnie pojawi się dopiero w późniejszych odcinkach.

W premierowym odcinku zespół techników stara się wyjaśnić dziwną przyczynę zachowania robotów wywołaną najnowszą aktualizacją oprogramowania dr Forda. Podczas, gdy niektóre osoby sugerują wycofanie wadliwych robotów, a jest ich około 10%, Theresa Cullen podejmuje decyzje jedynie o ich naprawie, co nie powinno znacznie wpłynąć na koszty biznesowe przedsięwzięcia. Największy kłopot sprawia Peter Abernathy (Louis Herthum), robot, który gra ojca Dolores, który popada w pewnego rodzaju stan odrętwienia po odnalezieniu przypadkowo zgubionego zdjęcia przez jednego z gości.

dr Ford Westworld

Anomalia wzbudza ciekawość dr Forda i Bernarda Lowe, ponieważ roboty są tak zaprogramowane, aby wszelkie rzeczy nie dotyczące ich świata ignorować. Jednak po zobaczeniu zdjęcia w Peterze Abernathy dochodzi do zmiany, w jakiś sposób dociera do swoich poprzednich wspomnień, do których nie powinien mieć dostępu. Dla bezpieczeństwa parku taka sytuacja jest niedopuszczalna, więc decydują się na odesłanie Petera do chłodni, czyli miejsca gdzie przechowywane są uszkodzone roboty, a w jego miejsce wstawiają nowego robota, który ma teraz odgrywać ojca Dolores.

Co ciekawe przed odesłaniem Peter Abernathy mówi na ucho Dolores słowa „gwałtownych uciech i koniec gwałtowny” i te słowa powoli będą się przyczyniać do „wybudzenia” Dolores z pętli. Pętla powoduje, że każda z granych postaci przez roboty, ma swój określony zestaw zachowań, pętla może zostać przerwana przez jednego z gości np. przez zabicie robota, co wymusza zresetowanie pamięci robota.

Ciekawą postacią jest także rewolwerowiec lub facet w czerni, bo różnie jest nazywany przez fanów po tym pierwszym odcinku. Rewolwerowiec jest to postać grana przez Eda Harisa i na pewno nie będzie to postać pozytywna, tego dowiadujemy się już w pierwszej scenie z jego udziałem, w której zabija Teddiego Flooda i gwałci Dolores. O rewolwerowcu dowiadujemy się bardzo niewiele, jedynie to, że jest jednym z najstarszych klientów parku oraz, że ma jakieś tajemnicze zamiary.

Dolores Westworld

Już z pierwszego odcinka możemy się domyśleć, że jedną z ważniejszych postaci będzie Dolores, która jest najstarszym czynnym robotem w WestWorld przez co ma najwięcej traumatycznych wspomnień. Fajnie jest też ukazany kontrast w stosunku do okrucieństwa świata WestWorld zaprogramowanej osobowości Dolores, która jest niewinna i bardzo pozytywnie nastawiona do świata. To właśnie Dolores widzimy w jednej z ostatnich scen pierwszego odcinka, w tej scenie jest przepytywana przez szefa ochrony, czy kiedykolwiek skrzywdziła żywą istotę, odpowiada „oczywiście, że nie” i o ile to może być prawda do tej pory, bo już w kolejnej scenie, widzimy jak mucha siada na szyi Dolores, a ta ją zabija. Czy w najbliższych odcinkach czeka nas już bunt robotów?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.